SARA (22:00) 

ovet 21, liput 8e 
Ennakot: Ticted & 8raita 

DOWN: Friday I’m In L.O.V.E. DJ Josef Matula hoitaa tyylit indiepopista r n'b:hen, vapaa pääsy klo 23.00 alkaen
UP: Electrism:  DJ Urho Tulitukka soittaa modernia tanssimusiikkia, vapaa pääsy klo 21 alkaen

Kaskislainen Sara julkaisi maaliskuussa uuden SOLUS-nimisen albumin ja palasi keikkalavoille. Uutuuslevy nivoo yhteen kolme syksyn ja talven mittaan digitaalisina julkaistua EP:tä. Niiden kappaleet on aseteltu uuteen järjestykseen, joka tekee täyspitkästä albumista ehjän kokonaisuuden. 

Sara on uudistanut soundiaan rohkeasti elektronisempaan suuntaan. Lyriikoista vastaava Joa Korhonen myös lähestyy teksteissään kuulijoita aiempaa henkilökohtaisemmalla otteella. Musiikkiinsa yhtye on imenyt vaikutteita synapopista 80-luvulta aina tähän päivään. Saran jäsenet ovat intoutuneet sekä levynteossa että keikoilla etsimään uusia äänimaailmoja perinteisen kitara-basso-rummut-kolmikon lisäksi syntetisaattoreista. 

Musiikin muoto ja tyylilaji saattavat olla Saralle uusia, mutta Joan tunnistettavat melodiat yhdistävät uudet kappaleet hienosti myös aiemmin julkaistuun materiaaliin. Levynjulkaisukiertueen keikoilla kuullaankin laajasti myös Saran vanhoja kappaleita yhtyeen uran varrelta. 

https://www.facebook.com/saranhuone 
https://www.youtube.com/watch?v=vN0txaRaF0g