Ruotsalainen MUSETTE (Häpna) Dynamossa 5.4.!




Häpna levy-yhtiölle (mm. Tenniscoats, Anna Järvinen, Hans Appelqvist) levyttävä, juuri uuden albuminsa julkaissut Musette on yhtä kuin ruotsalainen Joel Danell muusikoidensa kanssa.
Uuden albumin Drape me in Velvetin lähtökohtana oli suuri kokoelma perittyjä kasetteja ja kelanauhoja 50- ja 60-luvulta. Kolmen vuoden äänittämisen aikana nauhoja on muunneltu ja kohdeltu kaltoin ”työkaluilla ja väkivallalla”, ja ääniä ja instrumentteja on lisätty nauhojen äänitysten päälle. Kerros kerroksen jälkeen on yhdistetty kokonaisuudeksi missä mykkäelokuvien musiikki, exoottinen easy listening, ranskalainen chanson ja kotitekoiset biitit ovat joitakin elementeistä. Tulos on näkymätön historiallinen kollaasi, jossa historialliset nauhalle mahtuvat kerrokset punoutuvat yhteen uusien ja vanhojen äänien kanssa. ”This is music for amusement parks with neglected maintenance”.

Lämpöiseltä, leikkisältä ja melodiselta, rytmillisesti jännittävältä kuulostava sekoitus eri elementtejä satupsykedeliasta espanjalaisiin, arabialaisiin ja hawaiilaisiin rakennuspalikkoihin on varsin omankuuloinen ja tuo ehkä myös kohdittain etäisesti mieleen Beach Boysin 60-luvun kokeellisimmat puolet. Livekokoonpanossa soittaa Joel Danellin lisäksi Christopher Cantillo, Edvin Nahlin ja Daniel Öhgren, joten luvassa on jotain varsin erikoista.

”Drape Me In Velvet sounds like a lost work of the Clientele produced by the Avalanches which has spent the last 12 years sitting in an attic where rays autumnal light are always filtering through clouds of dust motes. Rarely is instrumental music this bursting with melody or so evocative in texture. An album one listen to repeatedly with never lessening delight” (O(h)rtlos)

”As a whole ‘Drape Me In Velvet’ stands as a fantastic album, almost every track has a hook, riff, or pattern that snags you in before culminating to a fantastic and full sound. Musette is definitely an artist on the rise for his originality and use of period-clashing in his creation of some of the worlds best new music.” (A.V.S. Music Review)

http://soundcloud.com/musettes
http://www.youtube.com/watch?v=SuxtKrgpyxw
http://www.youtube.com/watch?v=rxMoj9Z4Udk&feature=related

Goodnight Monsters

Turkulainen, legendaarinen popyhtye Goodnight Monsters tekee henkilökuntauudistuksen jälkeisen paluun lähes kolmen vuoden keikkatauon jälkeen. Yhtyeessä soittavat nykyään Valtteri Virtanen (the New Tigers), Markus Jalonen, Yrjö Ylijoki (Cats on fire) ja Ahvenanmaalla asusteleva ruotsalainen Leif Elverstig.
Laulaja-kitaristi Virtanen ei osannut pienen haastattelun jälkeen kertoa onko bändi keikkatauon aikana muuttunut ja siinä tapauksessa miten, joten jäämme jännityksellä odottamaan Goodnight Monstersin uutta tulemista. ”Ehkä enemmän urkupainotteinen” kuuluu kuitenkin salaperäinen, tuskin kuuluva kuiskaus lopuksi. Luvassa joka tapauksessa jonkinlaista indie/folk/lo-fi/pop/rock/beach boys/jonathan richman-suuntaista kovin mukaansatempaavaa musiikkia.
Goodnight Monsters ovat julkaisseet kaksi levyänsä ”Summer Challenge” ja ”The Brain That Wouldn't Die” 22 Pistepirkon Bone Voyage-levy-yhtiöllä ja on keikkaillut runsaasti ympäri Suomea, Skandinaviaa ja Eurooppaa. Laulaja-kitaristi Valtteri on myös nykyään tuttu toisesta yhtyeestänsä, suurta suosiota saavuttaneesta the New Tigersista.

http://www.goodnightmonsters.com/
http://www.youtube.com/watch?v=bYAYmjiYTmQ

Illan päätteeksi Les Yper Sound DJ:s soittavat yläkerrassa kaikenlaisia levyjä alkaen klo 23.30

Musette (SWE), Goodnight Monsters + LYS DJ:s
21.30-03.30
4 €

Live:
Goodnight Monsters 21.30
Musette 22.30

LYS DJ:s 23.30 upstairs